Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tudnivalók a felszereléshez, rögzítéshez

rjük, nagyon figyelmesen olvasd el a felszerelés megkezdése előtt!

A konyhád falburkolata egy speciális, 120 fokig hőálló műanyagból/polikarbonátból készül, így természetes tulajdonsága, hogy hő hatására tágul vagy zsugorodik - még szobahőmérsékleten is.

Minden anyag reagál a környezetének a hőmérsékletére. Ezt a konyhapaneled esetében úgy képzeld el, hogy minél magasabb a hőmérséklet a konyhában, tehát minél melegebb van, annál nagyobb a konyhapanel fizikai mérete. Ennek a tágulásnak az átlagos mértéke 0.065 mm/mºk.Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a konyha téli illetve nyári hőmérsékletét alapul véve egy például 2 méteres konyhapanel méretváltozása akár 1,5-2 mm is lehet! Ez alapján nagyon fontos, hogy a konyhapaneleknek biztosítanod kell szabad helyet a hőtáguláshoz. Ennek érdekében a konyhapanelek felszerelésekor, rögzítésekor az illesztéseknél, a széleken, valamint a konyhaszekrény és a panelek között hagynod kell pár mm távolságot.

Továbbá be kell tartanod a választott felszerelési mód előírásait arra vonatkozóan, hogy milyen sűrűn és hol kell megfúrni vagy megragasztani a fali paneleket. Emellett arra is ügyelj, hogy felszerelés előtt a konyhapanelt kiterítve a telepítés helyszínén legalább 24 órát kell tárolnod, hogy a konyhapanel fel tudja venni a konyha hőmérsékletét. Fenti hatások miatt nagyon fontos, hogy a WalQa Design falburkoló dekorpanelek szerelése mindig az adott felhasználási terület illetve felület tulajdonságaihoz igazodjon!

Két szerelési típus közül választhatsz: ragaszthatod vagy fúrással szerelheted fel a konyhapaneledet. Egyszerre ne használd mindkét telepítési típust! Az alábbi leírásban segítünk Neked, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb felszerelési módot. Nagyon sokféle környezeti hatás, a különböző faltípusok és tűzhelyek mind-mind máshogy reagálnak a hőváltozásra, így a konyhapanel telepítése előtt vizsgáld meg, hogy számodra melyik rögzítési módszer a leghatékonyabb és legtartósabb, hogy ezzel minél hosszabb időre tudd kitolni konyhapaneled élettartamát és esztétikáját.

1. Rögzítés ragasztással

Az egyik választható telepítési típus a ragasztás, amelyhez elsősorban a Soudal Fix All Crystal terméket javasoljuk, amely műanyagokkal, PVC-vel és szinte minden anyaggal tökéletes tapadást biztosít. (Ha más ragasztót választasz, nagyon fontos, hogy oldószer-mentes, rugalmas legyen és ne tartalmazzon ecetsavat!) Ebben az esetben is nagyon fontos, hogy vedd figyelembe a másik fogadó anyag, tehát a falfelület (csempe, gipszkarton, MDF, lambéria, beton, üveg, stb.) porózusságát, nedvszívó képességét, a helyiség hő- és páratartalmát, illetve a ragasztóra gyakorolt környezeti hatásokat. Az apró, maximum ötforintos nagyságú ragasztási pontoknak a konyhapanel szélétől 2-3 cm távolságra és egymástól minimum 20 cm távolságra kell lenniük (középre soha nem szabad ragasztót tenned). Ennél a rögzítési típusnál is nagyon fontos, hogy ne legyen sem túl sűrű, sem túl ritka a rögzítési pontok távolsága, hiszen a túl sok és túl sűrű ragasztási pont foltokat eredményezhet a fali panel színoldalán, mert a panelnek nincs elegendő helye a fent említett hőtáguláshoz. Vízzáró használata esetén a konyhapanel alsó részét nem szabad megragasztanod. Amennyiben a ragasztás mellett döntesz, fontos azt is figyelembe venned, hogy a fali paneledet utólag már nem fogod tudni mozgatni a kép sérülése nélkül, és ha a falipanelt esetlegesen eltávolítod, sérülhet a falfelület is, illetve a konyhapanelt újra máshol már nem tudod majd felhasználni. A hátul lévő fehér vinyl réteget nem szabad eltávolítani, mert a festést védi!

A ragasztással történő rögzítés előnyei:

  • a rögzítés láthatatlan lesz
  • a telepítéshez nem kell fúrót használnod

2. Falhoz rögzítés csavarozással, inox csavartakaróval

A másik felszerelési mód a konyhapanelek csavarozással történő falhoz rögzítése. Itt megjegyezzük, hogy a konyhapanel egy speciális műanyag, így nyugodtan fúrhatod, hiszen az üveggel ellentétben nem reped el. Ennél a módszernél nagyon fontos, hogy a rögzítési pontoknak kb. 60 cm távolságra kell lenniük egymástól, a falipanel fúrásához használt fúrófej átmérője pedig legalább két milliméterrel legyen nagyobb a csavar átmérőjéhez képest. Még ügyelned kell arra is, hogy a csavarokat soha ne szorítsd nagyon meg, épp csak annyira, hogy a konyhapanelt biztonságosan tartsák, ezzel biztosítasz szabad mozgásteret a konyhapanelnek a hőtáguláshoz.

Csavarozással történő rögzítéskor a konyhapaneleket sokkal egyszerűbben tudod cserélni a későbbiekben a panel sérülése nélkül, és újra máshova is felszerelheted, ha szeretnéd. Amennyiben használsz vízzárót, úgy a konyhapanel alján csavarozni nem szükséges, mert a vízzáró elegendő tartást fog biztosítani. A nagyobb méretű fali panelek esetében - miután a hőtágulásuk mértéke nagyobb, a csavarozással történő rögzítés biztonságosabb megoldás. A csavarokra egy 12 mm-es rozsdamentes acél (inox) csavartakaró kerül, amely nem csak esztétikus, de ellenáll a szennyeződéseknek, a korróziónak és bírja a magas hőmérsékletet is. A kis méretű inox csavartakaró modern és elegáns megjelenéstű, amely szinte bármilyen konyhapanelhez és konyhába illik.

A csavarozással történő rögzítés előnyei:

  • egyszerűen cserélheted a fali panel sérülése nélkül 
  • áthelyezés után újra, máshová is felszerelheted
  • modern és elegáns megjelenés inox csavartakaróval
  • felszerelést követően a konyhát azonnal használatba veheted
  • nagyobb méretű konyhapanelek esetében a csavarozás biztonságosabb megoldás

Hibák, amelyeket elkövethetsz felszerelésnél, rögzítésnél

- Túlragasztás. Ne ragaszd meg jobban a konyhapanelt az útmutatónkban leírtaknál! Ha a panelt túl sűrűn, középen vagy több helyen ragasztod esztétikai hibákat eredményezhet a konyhapanel színoldalán a rögzítési pontoknál.

- Többféle rögzítési mód együttes használata. Ne használj többféle rögzítési módot! Csavarral és ragasztóval együttesen történő rögzítés esztétikai hibákat eredményezhet a konyhapanel színoldalán a rögzítési pontoknál.

- Vízzáró alatt ragasztó használata. Ne használj ragasztót a vízzárónál! A vízzáró alatt lévő ragasztási pontok esztétikai hibákat eredményezhetnek a konyhapanel színoldalán a rögzítési pontoknál a vízvető rászorítása miatt.

- Fali panel szilikonnal vagy egyéb tömítővel történő körbehúzása esztétikai hibákat eredményezhet a panel színoldalán a rögzítési pontoknál. Ne húzd körbe a konyhapanelt szilikonnal vagy ragasztóval!

- Csavarozással történő rögzítés esetén ha a csavarokat túlhúzod vagy nem tartod be, hogy a furat 2 milliméterrel nagyobb legyen a csavar átmérőjéhez képest. Ne húzd túl a csavarokat! Megfelelő méretű furatokat alkalmazz!

- Túl gyors használatbavétel, még a ragasztó kötési ideje előtt. Ne vedd használatba a frissen felszerelt konyhapanelt!

- Konyhapanel hosszas tárolása feltekert állapotban. Ne tárold túl sokáig feltekerve a konyhapanelt! Kis mértékben ívesen elváltozhat a konyhapanel, amely később a felszerelésnél okozhat problémát. Ilyenkor már csak csavarozással tudod telepíteni a konyhapanelt.

- Tűzhelyhez, tűzhely széléhez túl közeli telepítés. Minden esetben tartsd be a javasolt telepítési távolságot!

- Felszerelés előtt a 24 órás telepítés helyszínén történő tárolási időt elmulasztod és azonnal felszereled a panelt. Tartsd be a helyszíni tárolás idejét telepítés előtt! Például télen behozod az autóból 1-2 fokból a konyhapanelt a 23 fokos konyhába és egyből 24 órán belül megkezded a telepítést. Ilyen esetben nem hagysz időt a hőtágulásra, ezért a felszerelés során deformálódhat a konyhapanel.

- A fenti hibák bármelyikét ha elköveted, a konyhapanel hátulján lévő védő vinyl réteg elmozdulhat, így foltok keletkezhetnek a ragasztási pontoknál.

Ebben az útmutatásban leírt információk a saját tapasztalataink eredményei. A felületek és a fali panel megmunkálásának, felszerelésének különbözősége és a lehetséges alkalmazások nagy száma miatt, amelyeket nem tudunk minden egyes esetben ellenőrizni, nem vállalunk felelősséget a kapott eredményekért sem a vágás, sem a ragasztás tekintetében. A felszerelés, rögzítés módját minden esetben a Vásárlónak vagy a beépítő szakembernek kell eldöntenie a meglévő falfelületek és a Vásárló felhasználási szokásainak ismeretében.

Telepítés, rögzítés, vágás és a konnektorok kivágása ELŐTT győződj meg róla, hogy nincs-e a panelen sérülés. Felszerelés és vágás után már nem áll módunkban kicserélni a terméket.

Használati útmutató felszerelés után

A konyhapanelt puha, mosószeres ronggyal tisztíthatod. Fém súrolót és dörzsiszivacsot szigorúan tilos használni, csak így kerülheted el a karcolódást. Vízkőoldót és zsíroldót viszont használhatsz a tisztításhoz. Ecet vagy ecetsav tartalmú tisztítószereket semmiképpen se használj, mert opálosodhat a felület és idővel elvesztheti fényét!

Az oldal tetejére